Web Proč používat Linux - nový a srozumitelnější

10.4. 2007

Dnes byla spuštěna nová verze stránek Proč používat Linux zaměřených na prezentaci GNU/Linuxu jako uživatelského operačního systému. Původní web byl vydán v červenci 2005 a po roce a půl jeho existence nadešel čas přiblížit jej více uživatelskému chápání. Úvodní informace se nyní zaměřuje především na prezentaci vlastností GNU/Linuxu atraktivních pro spotřební uživatele. Novou podobu webu ovlivnila svými připomínkami a ohlasy řada lidí z komunity uživatelů.

Původní stránky zůstaly stále součástí webu a poskytnou podrobnější přehled těm zájemcům, které vlastnosti Linuxu zaujmou. Web nyní obsahuje i malý bonus (tzv. easter egg), jehož odhalením sice nic nevyhrajete, ale dozvíte se něco navíc.

Autor webu Adam Přibyl shrnuje dosavadní působení stránek takto: "Během života webu 'Proč používat Linux' jsem dostával různé reakce na jeho obsah. Ta, která mne potěšila nejvíce, byla zároveň ta nejkritičtější. Pisatel v ní rozebral každý bod uváděný jako výhodu Linuxu a konstatoval, že stejné vlastnosti má i ve svém MS Windows 2003 Serveru. Moje odpověď zněla: Jsem rád, že je podle Vás GNU/Linux srovnatelý s MS Windows 2003 Serverem. Každý doma totiž může mít Linux, ale jen málokdo MS Windows 2003 Server. V Linuxu tak získáte operační systém srovnatelný nejen s MS Windows XP nebo Vista, ale i se serverovými řešeními firmy Microsoft."

O GNU/Linux

Linux je pokročilý operační systém založený na myšlence otevřeného softwaru, který si v mnoha odvětvích získává stále větší popularitu. V současné době se těší popularitě ze strany velkých firem jako IBM, Novell nebo Red Hat. Velkým úspěchem je započetí diskuse s hlavními distributory počítačové techniky jako je Dell o instalacích OS Linux na nově prodávaných počítačích.

O CZLUG

CZLUG je české sdružení uživatelů operačního systému GNU/Linux, které se zabývá propagací a počešťováním Linuxu. Mezi další úkoly se řadí zajišťování a prosazování podmínek vhodných k dalšímu rozvoji GNU/Linuxu a otevřeného softwaru jako takového.